Muhsin Yazıcıoğlu, ölümünün 1.yılında kabrinin başında anıldı. İşte sıradışı bir siyasetçi portresi..

1954 yılında Şarkışla'nın Elmalı köyünde doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Şarkışla'da yaptıktan sonra Ankara üniversitesi Veteriner Fakültesi'ni bitirdi.

1968'de cemiyetçilik çalışmalarına başladı. Şarkışla'da Genç ülkücüler Hareketi'ne katıldı; üniversite eğitimi için 1972'de Ankara'ya geldikten sonra da, ülkü Ocakları Genel Merkezi'nde görev yapmaya başladı.

Sırasıyla ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve ülkü Ocakları Genel Başkanlığı'nda bulundu. Yazıcıoğlu, 1978'de faaliyete geçen ülkücü Gençlik Derneği'nin de kurucu Genel Başkanı oldu.

Bu dönemde yaşanan Bahçelievler ve Kahramanmaraş katliamlarındaki sorumluluğu iddiası ispatlanamadı. 1980 sonrası yapılan yargılamalarda da beş yılı hücrede olmak üzere yedi buçuk yıl hapishanede yattı ve bu suçlamalardan beraat etti.

Muhsin Yazıcıoğlu

1978'de Abdullah çatlı ve Mustafa Pehlivanoğlu yakalanınca, "Ankara'ya geldiklerinden bir saat kadar sonra şubeye telefon açarak, Bu size son ihtarım. Abdullah çatlı'yı bırakmazsanız Ankara'nın 150 yerinde bomba patlatacağız diyerek emniyeti tehdit ettiği rivayet edilir. Bir iddiadan ibaret olan bu bilginin bir kesinliği yoktur. 1978 yılında Alevi vatandaşlara karşı düzenlenen katliamın üGD başkanı olarak tertipçisi olmakla suçlanmış ve daha sonra beraat etmiştir.

Muhsin Yazıcıoğlu

1980 yılına kadar MHP'de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulunan Muhsin Yazıcıoğlu, 12 Eylül 1980'den sonra MHP ve ülkücü Kuruluşlar Davası'nda yargılandı. 5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl Mamak Cezaevi'nde kaldı. Burada üşüyorum adlı bir şiir yazmıştı.

Muhsin Yazıcıoğlu

Yazıcıoğlu, cezaevinden çıktıktan sonra, cezaevindeki ülkücüler ve onların ailelerine yardım amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı'nın başkanlığını yaptı. Yazıcıoğlu, 1987'de Milliyetçi çalışma Partisi'ne (MçP) girdi ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu. 20 Ekim 1991 Milletvekili Genel Seçimlerinde, Refah Partisi (RP), Milliyetçi çalışma Partisi (MçP) ve Islahatçı Demokrasi Partisi'nin (IDP) oluşturduğu ittifak bünyesinde milletvekili adayı olan Muhsin Yazıcıoğlu, Sivas'tan milletvekili seçildi.

Yazıcıoğlu, 7 Temmuz 1992'de, "içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı" gerekçesiyle 5 milletvekili arkadaşı ile beraber MçP'den ayrıldı. 29 Ocak1993'te, MçP' den ayrılan bir grup arkadaşı ile beraber Büyük Birlik Partisi'ni (BBP) kurdu ve partinin Genel Başkanı oldu.

24 Aralık 1995'te yapılan erken genel seçimlerinde ANAP-BBP ittifakından 20. Dönem Sivas milletvekili olarak yeniden parlamentoya giren Yazıcıoğlu, 28 Şubat 1996'da ANAP'tan istifa ederek, BBP'ye döndü. 8 Ekim 2000 tarihindeki 4., 20 Temmuz 2003 tarihli 5. ve 30 Nisan 2006 tarihli 6. Olağan ve 15 Nisan 2007 tarihli 2. Olağanüstü Büyük Kurultaylarda yeniden genel başkan seçildi.

22 Temmuz 2007 seçimlerinde Sivas'tan bağımsız milletvekili olarak TBMM'ye girdi ve seçimlerden önce bıraktığı BBP Genel Başkanlığına tekrar seçildi.

25 Mart 2009 günü bir helikopter kazasında yaşamını yitirdi. Vasiyeti üzerine cenazesi, Taceddin Dergahı'na gömülmeyi vasiyet ettiği için bir bakanlar kurulu kararı çıkarılarak Mehmet Akif Ersoy müzesi olarak kullanılan dergahın bahçesine defnedilmiştir. Evli ve iki çocuk babası idi.

üŞüYORUM

Bir coşku var içimde bu gün kıpır kıpır


Uzak çok uzak bir yerleri özlüyorum


Gözlerim parke parke taş duvarlarda


Açılıyor hayal pencerelerim


Hafif bir rüzgar gibi süzülüyorum


Kekik kokulu koyaklardan aşarak


Güvercinler ülkesinde dolaşıyor


Bir çeşme başı arıyorum


Yarpuzlar arasında kendimi bırakıp


Mis gibi nane kokuları arasında


Ruhumu dinlemek istiyorum


Zikre dalmış her şey


Güne gülümserken papatyalar


Dualar gibi yükselir ümitlerim


Güneşle kol kola kırlarda koşarak


Siz peygamber çiçekleri toplarken


Ben çeşme başında uzanmak istiyorum


Huzur dolu içimde


Ben sonsuzluğu düşünüyorum


Ey sonsuzluğun sahibi, sana ulaşmak istiyorum


Durun kapanmayın pencerelerim


Güneşimi kapatmayın


Beton çok soğuk, üşüyorum...


Muhsin YAZICIOĞLU ولدت Şarkışla'nın أبل في عام 1954 في القرية.بعد التعليم الابتدائي والثانوي وتخرج Şarkışla'da من كلية الطب البيطري، جامعة أنقرة.في عام 1968، بدأ العمل cemiyetçilik. انضم الى حركة القوميين Şarkışla'da يونغ في عام 1972 للالتحاق بالكلية بعد وصوله إلى أنقرة، وعين لمقر التعارف عن طريق الانترنت.العثور على نائب الرئيس والجنرال التعارف عن طريق الانترنت مجانا التعارف عن طريق الانترنت، على التوالي، وإدارة عامة. Yazıcıoğlu، الذي بدأ العمل به في عام 1978، كان الرئيس المؤسس لجمعية الشباب المثاليين.مطالبة من المسؤولية في هذه الفترة، وأثبتت katliamlarındaki Bahçelievler وكهرمان ماراس. الحكم الصادر بعد عام 1980، من بينهم سبعة أعوام ونصف العام في السجن لمدة خمس سنوات أمضاها في الخلية، وبرئ من هذه التهمة.محسن Yaziciogluاشتعلت Catli في عام 1978 وPehlivanoğlu مصطفى، "بعد ساعة من وصولهم إلى فرع أنقرة عن طريق الهاتف، لديك أحدث ihtarım هذا. عبد الله Catli ستعمل إسقاط القنبلة التي لا تتوقف عند 150، وقوله تهديد أنقرة إلى بر الأمان هو إشاعة. يتكون من مطالبة هذه المعلومات ليست أمرا مؤكدا. üGD في عام 1978 رئيسا للtertipçisi المواطنين العلويين ضد المتهم في مذبحة وبرئ في وقت لاحق.محسن Yaziciogluحزب الحركة القومية العامة الذي شغل منصب الرئيس حتى عام 1980، محسن Yazicioglu المستشار، 12 سبتمبر 1980، ثم حاول لحزب الحركة القومية وقضية المنظمات القومية. بقي 7.5 سنوات إلى 5.5 سنوات في زنزانة في سجن Mamak. هنا قصيدة الباردة.محسن YaziciogluYazıcıoğlu، بعد خروجه من السجن، وقد تم تأسيسها في السجن إلى القوميين المساعدات وأسرهم وكان رئيس مؤسسة الضمان الاجتماعي والتعليم. Yazıcıoğlu، عام 1987، والحزب القومي العامل (MCP) المدخلات وشغل منصب نائب الأمين العام. 20 أكتوبر 1991 الانتخابات النيابية، وانتخب حزب الرفاه (حزب الرفاه)، وحزب العمل القومي (MCP) وحزب الديمقراطية الاصلاحي (IDP) الذي يتشكل داخل مرشح تحالف Yazicioglu محسن البرلمانية، النائب من سيواس.Yazıcıoğlu 7 يوليو 1992، تم تقسيم "النهج السياسي للحزب الذي uyuşamadığı" MçP'den جنبا إلى جنب مع زميله في خمسة أسباب البرلمانية. 29 Ocak1993'te، تأسست "MCP فصلها عن مجموعة من الأصدقاء مع حزب الاتحاد الكبير (BBP) الزعيم والحزب.24 ديسمبر 1995 MP-BBP التحالف في انتخابات عامة مبكرة 20 عاد BBP'ye إعادة دخلت البرلمان كعضو في الفترة Yazıcıoğlu سيواس، 28 فبراير 1996، استقال ANAP'tan،. 4 تاريخ 8 أكتوبر، 2000، مؤرخة في 5 يوليو 20، 2003 6 و 30 أبريل 2006 2 العادية والمؤرخة 15 أبريل 2007 العمومية غير العادية Kurultaylarda أعيد انتخابه رئيسا للبلاد.وكان 22 يوليو 2007 في الانتخابات البرلمانية باعتباره نائبا مستقلا من سيفاس دخلت وغادرت قبل الانتخابات، أعيد انتخاب الرئيس من BBP.توفي في حادث تحطم طائرة هليكوبتر في 25 مارس 2009. قررت العهد الجنازة، التي تركها لمجلس الوزراء أن يدفن دفن ودج associatios Taceddin طرح تستخدم كمتحف من محمد عاكف إيرسوي في الحديقة. وهو متزوج ولديه طفلان، على التوالي.أنا باردحصلت أنا الصاخبة متحمس في هذه الأيام


افتقد مكان بعيد جدا بعيدا عن


عيني على الجدران الحجرية، الأرضيات


تخيل خلال فتح نوافذ


أنا تطفو مثل نسيم لطيف


Koyaklardan وراء رائحة الزعتر


الحمام المشي في أنحاء البلاد


تبحث عن رئيس نافورة


Rhymeroyals منع نفسي من


رائحة حلوى النعناع


أنا أريد أن أستمع إلى نفسي


وتغمر كل شيء في الذكر


مبتسما الإقحوانات يوم


صلاة مثل ارتفاع الآمال


ذراع في ذراع مع الشمس، والذي يمر عبر الريف


قمت بجمع الزهور النبي


أريد أن الوصول إلى نافورة في بداية


داخل سلمي


وأعتقد أن من الخلود


يا الخلود، ومالك، تريد تحقيقه


توقف ويندوز من خلال إغلاق


شمسنا ليست قريبة


الخرسانة باردة جدا، بارد ...


Aucun commentaire

Fourni par Blogger.