Tanınmış sanatçılardan 'Necati Şaşmaz' tepkisi!

Tanınmış sanatçılardan 'Necati Şaşmaz' tepkisi!Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak önderliğinde bir araya gelen sanatçılar, Türkiye’deki Kurtlar Vadisi dizisinin baş rol oyuncusu Necati Şaşmaz’a “KKTC Kültür ve Turizm Ataşeliği” verilmesini kınadılar ve bunu “iş bilmezlik kendi halkına saygısızlık ve bazı odaklara hoş görünmenin hafifliği” olarak nitelendirdiler.
Sanatçılar, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında KKTC’nin “Kültür Ataşeliğini” başarıyla yapabilecek onlarca insan olduğunu da vurguladılar ve “Kültür adına bu kültürsüzlüğü yapan ya da ‘otur arap kalk arap’ misali rolünü iyi oynayan yöneticilere yazıklar olsun. Kıbrıslı sanatçılar olarak bu yaklaşımı ve bu kararı şiddetle kınıyoruz” dediler.
Albayrak ve bazı sanatçılar, saat 11:00’de Cumhuriyet Meclisi Mavi Salon’da bir basın toplantısı düzenleyerek, Kıbrıslı Türk sanatçı ve kültür insanları olarak ülkenin içinde bulunduğun sıkıntılara duyarsız kalamayacaklarını kaydettiler ve “Hele hele yok edilmeye çalışılan kültürümüz olursa bu konuda ilk sözü söylemek bize düşer” dediler.
Basın toplantısından önce Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Mavi Salon’a gelerek söylem bakımından her şeyin serbest olduğunu ifade etti ve ancak basın toplantısının eylem şekline dönüştürülmemesini rica etti.
Sanatçılarla kısa bir süre sohbet eden Bozer, onlara içecek de ikram etti.
Kendi ülkesinin sanatçısına ve kültür insanına sahip çıkmayan bir zihniyet ile karşı karşıya olunduğunu savunan sanatçılar, yurt dışında ülkenin bağrından doğan onlarca kültür ve bilim insanı, turizm uzmanı ve sanatçı varken ve onlara bu ülkenin tanıtımı adına hiçbir görev verilmezken Türkiye’de çok izlendiği iddiası ile bir dizinin başrol oyuncusuna “Kültür ve Turizm Ataşeliği” verilmesini tuhaf karşıladıklarını ifade ettiler.
Arif Albayrak tarafından okunan ortak açıklamalarında, sanatçılar, “Hukuk dışı ilişkiler üzerine kurgulanmış, yabancı düşmanlığının açıkça hissedildiği, silah adaletin temelidir felsefesine dayalı ve Türk-İslam sentezi üzerine oturan bir dizinin korkusuz ve ülkemizi hiç tanımayan kahramanı artık bu ülkenin kültür ataşesidir. Bu düpedüz iş bilmezlik, kendi halkına saygısızlık ve bazı odaklara hoş görünmenin hafifliğidir. Bu görev karşılığında ilgili dizi için bir milyon TL katkının verilip verilmediğini halkımız açıkça bilmek istemektedir” dediler.
“Ülkede ekonomik, kültürel ve siyasi yaşamda birçok garip, olumsuz ve alışılmadık gelişme yaşandığını” savunan sanatçılar, yasaların sayısal parmak zoruyla ve kavga ile geçirildiğini; Bakanlar Kurulu kararlarının ve kanun hükmündeki kararnamelerin tamamıyla halkın zararına gelişmeler içerdiğini öne sürdüler.
İzlenen nüfus ve vatandaşlık politikasını eleştiren sanatçılar, halkın malı olan her şeyin özelleştirilme ve yatırım süsü verilerek halkın elinden alınmak istendiğini iddia ettiler ve çevre felaketleri, zehirli kanserojen madde içeren yiyecekler, arıtma tesislerinin kontrolsüz sızıntılarına dikkat çektiler.
GÖKSAN

Basın açıklamasının okunmasının ardından, sanatçılara destek vermek için Ankara’dan gelen Kıbrıs Kültür Derneği Başkanı Ahmet Göksan konuştu.
Ankara’da yaptıkları sanatsal ve kültürel etkinliklerle ilgili bilgiler veren Göksan planladıkları etkinlikleri de anlattı.
Necati Şaşmaz’a “KKTC Kültür ve Turizm Ataşeliği” verilmesinin doğru olmadığını kaydeden Göksan, kendisini adaya getiren nedenin bu olduğunu dile getirdi. Göksan, Şaşmaz’a görev verilmesiyle ilgili “Madem ki yüzme bilmiyorsunuz kavağa neden çıktınız” dedi.
BAŞKAL

Müzik Üretenler Derneği adına bir mesaj okuyan Ayhan Başkal da, ataşeliğin kime, neden verildiğinin, ne kadar maddi katkı yapıldığının kulaklarına gelmesinin kendilerini üzdüğünü söyledi. Başkal, “Ülkemizde buna layık birinin olmadığının sanılması ise yüreğimizi kanatmıştır” diye konuştu.
ERSOY

Tiyatro Sanatçısı Yaşar Ersoy da, meclisin ve ülkedeki siyasetin düzeyinin gittikçe düştüğünü iddia ederek, kamuda işe alınırken dahi kişilerin yeterlilik sınavına tabi tutulduğunu hatırlattı ve aday adayı olacak milletvekilleri için de yeterlilik sınavı yapılması önerisinde bulundu.
Ersoy, yeterlilik sınavında milletvekili aday adaylarının okuyacakları 10 kitap, ile 10 şiir, izleyecekleri tiyatro eserleri , filmler ile çeşitli sanat dallarında takip edecekleri eserlerden sorumlu olmalarını istedi. Ersoy bu şekilde meclisin seviyesinin yükseleceğini savundu.
Ardından, basın toplantısına katılamayan ancak sanatçılara destek veren yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türk sanatçıların mesajları okundu.
İNTAÇ

KKTC İstanbul Konsolosluğu Eski Kültür Ataşesi Hatice İntaç mesajında, “Okuduklarımdan kan beynime çıktı. Onca rezaletlerine bunu da eklediler. O göreve atanırken aranan evsafları biliyorum” dedi.
HİLMİ

Turgay Hilmi de mesajında, “Ülkenin bir sanatçısı ve kültür ataşesi olarak en derin üzüntülerimi iletirim. Kültür ataşeliği veya temsilcilik dağıtmak işportaya düştü galiba” ifadelerini kullandı.
KÖROĞLU

Tiyatrocu ve Yönetmen Hüseyin Köroğlu da bu görevin Kıbrıs kültürünü bilen birisine verilmiş olması gerektiğini kaydetti. Köroğlu mesajında, “Ne zaman kendi ayaklarınız üstünde durmaya başlayacaksınız o zaman evin anahtarını size verecekler. Şimdi var olan koşullarda ne istenirse onu yapmak zorundasınız. Görülen o ki kendi ülkenizde söz sahibi değilsiniz” dedi.
ALASYA

Kıbrıslı Sanatçı Zeki Alaysa ise karşı duruşlarından dolayı sanatçıları kutladı. Toplumların kültürlerini korumasının önemine işaret eden Alaysa, “kültür elçiliği” payesinin çok yanlış ve Kıbrıs’la ilgisi olmayan insanlara verildiğini, bunun kendisini de üzdüğünü, bu görevleri layıkıyla yapacak değer ve donanımda bir çok kişi bulunduğunu belirtti.
Mesajların okunmasının ardından bu karşı duruşun devam ettirileceğini belirten sanatçılar, eylemlerinin süreceğini, bunun bir başlangıç olduğunu söylediler. Sanatçılar basın toplantısın ardından “güzel günler hangi dağın ardındadır” şarkısını hep birlikte söylediler.
TAK

Aucun commentaire

Fourni par Blogger.