Çakır, Şakir oldu rating tavana vurdu

Çakır, Şakir oldu rating tavana vurdu

Arap kanalları, Türk dizilerinin etkisiyle 'ARAPTÜRK TV'ye dönüştü Ortadoğu'da son moda, 'Vadi El Diap' ismi ile gösterime giren Kurtlar Vadisi... Vadi'nin Polat Alemdar'ı Murad, Çakır'ı ise Şakir ismiyle rating listelerini altüst etti.


Çakır, Şakir oldu rating tavana vurdu
ANKARA (A.A)
Merkezi Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunan "Abu Dabi" televizyonunda yayınlanan "Kurtlar Vadisi" dizisi, izlenme rekorları kırıyor. "Gümüş" ve "Ihlamurlar Altında" dizilerinin ardından çeşitli Arap kanallarında yayınlanan Türk yapımı dizi sayısı 10'a ulaştı. Abu Dabi TV'de yayına giren "Kurtlar Vadisi"nin başrol oyuncusu Necati Şaşmaz, Oktay Kaynarca ve Özgü Namal, izleyicilerin gönlünde taht kurdu.

MURAD ALEMDAR

Arapça adı "Vadi El Diap" olan dizide, "Polat Alemdar" karakteri Arapça dublajında "Murad", "Elif" karakteri "Raha", "Çakır" da "Şakir" olarak değiştirildi. Abu Dabi, MBC ve Suriye kanalları başta olmak üzere Arap kanallarında, Kurtlar Vadisi, Gümüş, Elveda Derken, Yersiz Yurtsuz, Genco, Yabancı Damat, Menekşe ile Halil, Kırık Kanatlar, Kaybolan Yıllar, Bıçak Sırtı isimli diziler yayınlanıyor.

Türk dizilerinin izlenme oranlarının her geçen gün arttığını belirten Arap kanallarının yetkilileri, Başbakan Erdoğan'ın İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları karşısında Davos'ta gösterdiği tepkinin bunda rolü olduğunu vurguladı. Geçen yıl "Gümüş" ve "Ihlamurlar Altında" dizileri sayesinde 2 milyondan fazla Arap turistin tatilde Türkiye'yi tercih ettiğini aktaran yetkililer, "Kurtlar Vadisi"nin bu sayıyı artıracağını söyledi.

KÜRTLER ŞİKAYETÇİ

Kuzey Irak'taki Kürt yönetimi ise, Kuzey Irak'ta da Arapça dublajla izlenen "Kurtlar Vadisi" dizisinin yayından kaldırılmasını istedi. Bölgesel yönetimin Kültür Bakanlığı sözcüsü Taman Şakir, ırkçı söylemlerin olduğu dizide Kürt liderlere yönelik küçümseyici ithamlarda bulunulduğu gerekçesiyle Irak Büyükelçiliği yoluyla dizinin yayından kaldırılması için talepte bulunduklarını söyledi.

Aucun commentaire

Fourni par Blogger.