معلومات عن مراد علمدار الحقيقي مترجمة الى العربية Abdullah çatlı

سوسورلوك حادث في ذكرى شقيقه عبد الله Catli

سيمسك مقابلة مع سيدا

Seda Şimşek'in röportajı

Türkiye'yi derinden etkileyen ve şu günlerde devam eden Ergenekon Davası'nın da bel kemiğini oluşturan Susurluk kazasının yıl dönümünde Abdullah Çatlı'nın kardeşi Zeki Çatlı, gündemi sarsacak açıklamalarda bulundu...

Susurluk kazası sizin için ne ifade ediyor?
3 Kasım 1996 öncelikle Çatlı ailesi, daha sonra Nevşehirliler, daha genişlettiğimizde Türk Milleti, milliyetçiler, ülkücüler için büyük ve acı bir kaybın yaşandığı gün. Aynca Türk Devleti'nin ve Türk Milleti'nin hainlerine ve düşmanlarına karşı önemli bir refleksinin yok edildiği tarihtir. Başsağlığı için gelen bir misafirin dediği gibi, istihbarat terazisinin tersine döndüğü tarihin başlangıcıdır.

Kaza haberim nasıl aldınız?
Haluk Kırcı, Drej Ali, ağabeyimin şoförü Habib gibi dostlarımızın telefonla aramasıyla pazar akşamı saat 19.30-20.00 sıralarında öğrendim. Ağabeyi kaybettik' dediler. İnsanın o an başı dönüyor.

18 YIL KAÇAK YAŞADI
Çatlı yurtdışına nasıl kaçmıştı?
1978 sonundan 1996'ya kadar 18 yıl kaçak yaşadı. Kaçak olduğu ilk yıllarda İstanbul'a yerleşti ve kamufle oldu. Bu arada ağır suçla arandığı için başta ben olmak üzere birçok dostu yurtdışına çıkmasını istiyorduk. Buna direniyordu. "Önce arkadaşlarım" diyordu. Her bir arkadaşı için canını verebileceğini bizzat bana söyledi. Dediği gibi de yaptı. Önce arkadaşlarını kaçırdı. Bunlar içinde Ağca da vardı. Kendisine sıra gelmedi. İhtilalden 5-6 ay sonra bir gemiyle kendi gayretleriyle yurtdışına kaçtığını duyduk.

Avusturya'ya gitti...
O zamanlar en rahat Avusturya idi. İlk etapta oraya gitti. Daha sonra İngiltere'ye gitmeyi denediğinde yakalanıyor. Kimliğini ve bütün parasını tamamen alıyorlar. İki polisle birlikte demiryoluyla Türkiye'ye iade edilmek üzere gönderiliyor. Yugoslavya'da iki polisi yanıltıp hareket halindeyken trenden atlayarak kaçıyor. Hiç parası ve kimliği yokken 5 yıldızlı bir otele yerleşiyor. Almanya'dan arkadaşlarını çağırmış. O Almanya'ya dönerken, iki polis Türkiye yolundaydılar.KUMAŞINI BİLİYORUZ
Orada nasıl hayat sürüyordu?
Dolaşım zorluğu çektiklerini anlatmıştı. "Tren yolunda yaşıma uygun cenaze bulursam kimliğimi onun üzerine koyup, onun kimliğini ben alacağım. Öldüğüm düşünülecek. Annemi ve babamı, çevreyi ona göre organize edersin" demişti. 1983'ün sonuna doğru Kenan Evren destekli ASALA operasyonu teklifi gelene kadar bu şekilde yurtdışında sancılı dönemler yaşadı.

Kaçaktı, ama devlet onu nasıl bulacağını biliyordu yani...
Yerini bilip bilmediklerini bilmiyorum. Ancak, birtakım dostları kanalıyla bağlantı kurup Fransa'da görüştüklerinde, sizin sorunuzu ağabeyim devletin temsilcilerine soruyor. "Neden bana geldiniz?" diyor. Onlar da "İstediğin anda Avrupa'da, hatta dünyanın birçok ülkesinde önemli işler yapabileceğini biliyoruz. Kumaşını biliyoruz" diyorlar. Ağabeyim, Fransızca'yı yazıp konuşabiliyordu, İngilizce ve Aİmanca biliyordu.

Nasıl bir görüşme geçiyor?
Devletin temsilcilerinin "Teklifimizi kabul etmek için bizden ne istersin?" sorusuna "Ben kendim için hiçbir şey istemem. Bu davanın lideri olan Alparslan Türkeş cezaevinde, birinci isteğim onun bırakılması. İkincisi Haluk Kıra ve arkadaşları başta olmak üzere bütün ülkücülerin idamının durmasını istiyorum" cevabını veriyor. Türkiye ile birtakım telefon görüşmeleri yaptıktan sonra "Birinci isteğin biraz zaman aldıktan sonra (birkaç ay sonra) olacak. İkinci isteğin hemen olacak" diyorlar. Ağabeyim "Sizin sözünüze nasıl inanayım?" diyor. Onlar da 'Az önce telefonla görüştüğümüz yerler çok yüksek makamlardı. Biz burada Devlet Başkanı Kenan Evren'in bilgisi dâhilinde bulunmaktayız. Sonuçta önemli tahliyeler ve idamlar onun onayından geçmiyor mu?" diyorlar. Ağabeyim de "Tamam" diyor.

Devletin temsilcileri aradıkları kişiyle yurtdışında buluşuyor ve ASALA operasyonunu teklif ediyor...
Kırmızı bültenle aranıyordu.

MARSİLYA VE UFUK...

Sız bunu nasıl duydunuz?
1984 yılbaşına doğru bana "Bir sürprizim var. Annemi, babamı da al İstanbul'a hep beraber geçin" dedi. Verilen adrese gittik. Kapıyı çaldığımızda karşımızda elinde sigarasıyla, kollarını sıvamış, rahatça oturan ağabeyimi görünce çok şaşırdık. Tarih 5 Ocak 1984 idi.

Hangi kimlikle gelmişti?
Devletin ASALA operasyonları çerçevesinde kendisine tahsis ettiği pasaportta ismi Hasan Kurdoğlu idi. Pasaportu kendi gözlerimle gördüm. Çok endişelendik. 'Ağabey deli misin? Nasıl geldin?" diye sordum. İkinci gün bize 6 yıl avunduğum yalanı söyledi. "Yurtdışında bir paşanın çocuğunu Dev-Solcular kaçırmış biz de onu kurtardık.

"Paşanın bize 1 haftalık aile ile görüşme ikramı" dedi. 6 yıl sonra mı öğrendiniz?
Tabii, tekrar yurtdışına çıktı. 6 yıl sonra Türkiye'ye cezaevinden kaçıp geldiğinde, bir dergiden ASALA operasyonlarına ilişkin bilgileri öğrendim. Operasyonun kod adı: MARSİLYA. Operasyonu yöneten ülkücü terör timinin başındaki liderin kod adı: UFUK (Abdullah Çatlı). Bu MİT tarihine de bu şekilde geçmiştir. Fakat, bir kısım bilgiler çıkan yangında yanmış olabilir. Yanmadıysa hala mevcuttur.PARMAK İZİ KOPYALANDI MI?
Cenaze toprağa verilmeden önce ilginç bir olay yaşadınız mı?
Hastane morguna pazartesi günü koymuştuk. Cenazenin başında bekleyen nöbetçi çocukları gönderdiklerini ve ağabeyimin parmak izini aldıklarını öğrendim. Önceleri bunun ne anlama geldiğini kestiremiyordum. Sonra, araştırdım. Parmak izinin negatif-pozi-tif yapılarak, orijinali gibi başka yere taşınması teknik olarak mümkünmüş. Morgda parmak izi almalarının 4 ay sonra dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener'in "Topal'ı vuran silahta Çatlı'nın parmak izi var" açıklaması ile ilişkisi olabileceğini düşündüm.

Vücudunda kurşun izi var mıydı?
Cenaze yıkanırken basındaydım. Trafik kazasından kaynaklanan sol kaşının üstünde çökük vardı. Sağ omzuyla, ayağının birisinde kırık vardı. Başka hiçbir iz yoktu.

Öldürülmüş olabileceğini hiç düşünmediniz mi?
Düşünmedik. Ama düşünülebilirdi. Onun karşısına çıkacak hiçbir yiğit olmadığını düşünüyorduk. Hiç kimsenin ona yumruk attığını veya silah doğrulttuğunu duymadık. İstanbul'da bazen akşamlan efkârlandığında tek başına dolaşırdı. Arkadaşları 'Ağabey yalnız nereye gidiyorsun?" dediklerinde gülerek, "Siz rahatınıza bakın. Onlar benim karşıma çıkamazlar" derdi. PKK, Dev-Yol, Dev- Sol, vatan hainleri elbette onu sevmezdi.

PRENSİP ANLAŞMASI NASIL BİTTİ?
Ağabeyiniz doğrudan MiT'le mi çalışıyordu?
MİT'le, daha genel olarak devletle diyebiliriz. Bir konuya dikkat çekerdi. "Biz onlarla prensip anlaşması yaptık" diyordu. Ast üst ilişkisi veya sürekli bir ilişki yoktu. "Benim başıma bir iş geldiğinde onlar hiçbir şeklide karışmayacaklar ve kabullenmeyecekler' diye bahsetmişti.

Anlaşma ne kadar sürdü?
Ağabeyim pasaport yenilemek için bir zencinin evine gönderiliyor. Evde zenciye ait olduğu mahkemece belirtilmiş 300 gram eroin çıktığında ağabeyime suç isnad edildi. Hâlâ mektubu bende mevcut. "Gerçek kimliğim çıkmazsa hemen çıkacağım" diye yazmıştı. Ancak, gerçek kimliği ortaya çıktı. Fransa'da ve İsviçre'de 6 yıl hapis yattı. Dolayısıyla prensip anlaşması da o gün itibarıyla sanırım sona ermiştir.

ÖZBAY KİMLİĞİYLE ŞAM'A GİTTİ
Abdullah Çatlı ne zaman Mehmet Özbay oldu?
1990 yılında Türkiye'ye geldikten sonra İstanbul'da Bahçelievler'de kirada oturdu, daha sonra bir kısmı borçla Florya'da ilk ve son dairesini aldı. 1993'te ticari hayata girdi. Haluk Kırcı ile birlikte ithalat ve ihracat kursuna gittiler İstanbul'da.

Hâlâ kırmızı bültenle aranıyordu. 1993'te PKK'nın azgınlaş-masıyla birlikte, devletin bazı birimleri tarafından kendisine ihtiyaç duyulduğu ifade edildi. Tekrar devletle çalışmaya başladı. 1990'lı yıllarda geldiğinde Şahin Ekli ismini kullanmıştı, daha sonra Mehmet Özbay adını kullanmaya başladı. PKK ile mücadele de istihbarat konusunda devletle birlikte çalıştı. Mehmet Özbay olarak defalarca Şam'a gitti.O KAREDE ÇATLI YOK ÖCALAN VAR
Ergenekon çerçevesinde devletteki yapılanmadan bahsediliyor.
Ergenekon yargıda olduğu için yorum yapmak istemem. Fakat, ağabeyimi Ergenekon'da yargılananlarla aynı karede görmek yanlış. Çünkü onların içinde terörist başı Apo ile el sıkışanlar var. Oradakiler ulusala, ağabeyim ülkücüdür. Beraberlikleri olamaz, ancak zıtlıkları olabilir.

Ağabeyiniz kullanıldı mı?
Ağabeyim mi devleti kullandı, devlet mi ağabeyimi kullandı bilemem. Kırmızı bültenle aranırken Florya'daki evinde oturdu.

Miras bıraktı mı?
Evi ile arabasından başka çocuklarına da hiçbir mirası kalmamıştır. Çünkü yoktu.

AİLE İÇİNDEKİ KOD ADI: HAFIZ
En son hangi ismiyle hitap ediyordunuz?
Ahmet Ağabey diyordum. Babamla ondan bahsederken kendi aramızda "hafız" derdik.

Sık mı görüşüyordunuz?
Ara sıra görüşüyorduk.

Ölmeden önce en son ne zaman görüştünüz?
Kazadan birkaç gün önce telefonla görüştük.

Neredeydi?
Ben Nevşehir'deydim, o İstanbul'da.

Şehir dışına çıkacağından bahsetmiş miydi?
Hayır bahsetmedi.

Size anormal gelen bir şey var mıydı telefonda görüşürken?
"Birtakım i... etrafı sarmış" diye bir cümle sarf etti.

Sizce Çatlı tasfiye mi edildi?
Son açıklamalardan bu çıkarılıyor.

(BUGÜN)ترجمة بالعربية

وتحدث تركيا أيضا تأثرا عميقا، وهذه الأيام، وتشكل العمود الفقري للحادث ايرجينيكون الجارية سوسورلوك التحقيق في الذكرى السنوية لشقيقه عبد الله زكي Catli Catli، لاحداث تغيير في جدول الأعمال ...

ماذا يعني لك سوسورلوك الحادث؟
3 نوفمبر 1996 Catli الأسرة أولا، ثم Nevşehirliler، أكثر genişlettiğimizde الأمة التركية، والقوميين، واجه القوميون خسارة كبيرة ويوم مرير. وعلاوة على ذلك، يتم تدمير الخونة وأعداء للإمبراطورية التركية والشعب التركي، وتاريخ هو انعكاس مهم. على حد تعبير أحد الزوار الذين جاءوا للتعزية، وعكس مستوى الذكاء هو بداية التاريخ.

كيف عرفت عن الحادث؟
هالوك Kırcı، Drej علي، صفوف أخي الحبيب سائق من 19:30 حتي 20:00 ساعات مساء اليوم الاحد كما علمت عند البحث عن أصدقائنا عن طريق الهاتف. نحن فقدت شقيقها، وقال لها. بالدوار الرجل في تلك اللحظة.

18 عاما من YASAD غير شرعيين
كيف هرب Catli في الخارج؟
في نهاية عام 1978 إلى عام 1996، عاش لمدة 18 عاما هارب. وكان تسرب إلى أن مموهة في السنوات الأولى وانتقل الى اسطنبول. في غضون ذلك، وأنا جريمة خطيرة يجب السعي، ولا سيما لظهور العديد من الدول الأجنبية الصديقة أراد. قاومت ذلك. "أولا، يا أصدقائي،" قال. يمكن لكل شخص تقديم حياتهم من اجل صديق وقال لي. وهكذا كان لديه. غاب عن أصدقاء الأولى. كانوا أيضا في اغا. فعل جيد. 5-6 أشهر بعد الثورة كانوا قد فروا الى الخارج على متن سفينة سمعنا جهودهم.

هو ذهب النمسا ...
في ذلك الوقت، كانت النمسا وأكثر راحة. ذهب الى هناك في المقام الأول. تم اكتشاف محاولات في وقت لاحق للذهاب الى انكلترا. الهوية واتخاذ تماما كل أمواله. إلى أن عاد اثنان مع الشرطة التي ارسلت الى تركيا عن طريق السكك الحديدية. الهرب بالقفز من القطار في يوغوسلافيا، واثنين من ضباط الشرطة على خداع هذه الخطوة. استقر على فندق 5 نجوم عند عدم وجود المال، والهوية. دعوة الأصدقاء من ألمانيا. هو العودة إلى ألمانيا، وهما تركيا yolundaydılar الشرطة.يعرف النسيج
كيف استمر كنت هناك حياة؟
وقال من معاناة وصعوبة تداولها. "اذا وجدت هوية قطار جنازته على الطريقة الصحيحة لوضع سني، وأنا سوف تتخذ هويتها. سينظر بالمحتضرين. والدتي ووالدي، ونحن في تنظيم البيئة وفقا له،" قال. عاش أصالة المدعومة من العملية في نهاية كنعان ايفرن عام 1983، فترات مؤلمة، في الخارج على هذا النحو حتى هذا الاقتراح.

التركيز على المدى، ولكن أعرف ان الحكومة كيفية العثور عليها، لذلك ...
أنا لا أعرف إذا كانوا يعرفون مكانه. ومع ذلك، يمكنك الاتصال من خلال بعض الأصدقاء في فرنسا، والتفاوض، طلب سؤالك، شقيق ممثلي الدولة. "لماذا تأتي إلي؟" كما يقول. بل هي أيضا "في أي وقت في أوروبا، وحتى في العديد من دول العالم تعرف أن أشياء مهمة يمكن القيام به. نسيج يعرف"، يقولون. عرفت أخي، الذي يمكن أن يتكلم الفرنسية والكتابة باللغة الإنجليزية وAİmanca.

كيفية اجتياز المقابلة؟
ممثلي الدولة، "ماذا يريدون منا ان يقبلوا عرضنا؟" السؤال: "أنا لا أريد شيئا لنفسي. هذه الحالة زعيم Turkes البارسلان في السجن، وترك طلب لأول مرة. الثانية هالوك الإيجار، وأريد أن وقف تنفيذ أصدقائه، وخصوصا كل من القوميين" يعطي الجواب. بعد إجراء بعض المكالمات الهاتفية لتركيا، "الطلب الأول بعد مرور بعض الوقت (عدة أشهر في وقت لاحق) وسوف. طلب ​​الثانية ستكون مباشرة"، يقولون. قال أخي: "اعتقد لكم كيف كنتم؟" كما يقول. بل هي أيضا "makamlardı أماكن مرتفعة جدا مقابلة عبر الهاتف قبل بضع دقائق. هنا لدينا المعرفة من الرئيس قاده الجنرال كنعان أفرين. لا موافقته لا يؤدي في عمليات الإخلاء وعمليات الإعدام؟ "يقولون. يا أخي أيضا على" موافق "كما يقول.

تلبية شخص كانوا يبحثون عن ممثلين عن العمليات الخارجية للدولة وأصالة يعرض ...
أراد نشرة حمراء.

مرسيليا والأفق ...

كيف سمعت أنت؟
1984 السنة الجديدة حق لي، وقال "لدي مفاجأة. والدتي، والدي يسيران جنبا إلى جنب، وشراء في اسطنبول،" قال. ذهبنا إلى العنوان المذكور. لعبنا على يد الباب، والسجائر في الجبهة منا، وتوالت اسلحتهم، وكان مندهشا للغاية لرؤية شقيقي يجلس بشكل مريح. سجلت 5 يناير 1984، على التوالي.

هوية التي تأتي من؟
جواز سفر، وقد كلفت الدولة له تحت اسم عمليات أصالة Kurdoğlu حسن، على التوالي. بأم عيني رأيت جواز السفر. قلق للغاية. 'الأخ، هل أنت مجنون؟ "قال سألت. اليوم الثاني للavunduğum 6 سنوات يكذبون علينا،" كيف أتيت؟ في الخارج، ونحن غاب أيضا اليساريون باشا ديف الطفل إنقاذه.

"باشا، خدمنا في الاسبوع للاجتماع مع العائلة،" قال. تعلمت بعد ست سنوات؟
وبطبيعة الحال، وسافر الى الخارج مرة أخرى. تعلمت عندما ست سنوات في وقت لاحق هرب من السجن في تركيا، معلومات حول العمليات التي يقوم بها أصالة مجلة. الاسم الرمزي عملية: مرسيليا. الزعيم القومي خلية إرهابية في بداية إدارة العملية الاسم الرمزي: HORIZON (عبد الله Catli). كان على هذا النحو في تاريخ معهد ماساتشوستس للتكنولوجيا. ومع ذلك، قد يتم حرق بعض المعلومات في النار. Yanmadıysa لا تزال متاحة.بصمات الأصابع MI المنسوخة؟
هل لديك حدث قبل مثيرة للاهتمام على الأرض الجنازة؟
وتجاوزت المشرحة في المستشفى يوم الاثنين. أطفال في انتظار الإرسال في الخدمة في بداية الجنازة، وعلمت أن أخي حصل على بصمات الأصابع. kestiremiyordum سابقا ما الذي يعنيه. ثم، في بحثها. السلبية الإيجابية السلبية التي بصمات الأصابع، وانتقلت إلى مكان آخر مثل الأصلي mümkünmüş من الناحية الفنية. بعد 4 أشهر والحصول على المشرحة الداخلية ميرال بصمة وزير Akşener'in "بصمة كاث Topal ضربت بندقية"، يعتقد أنه قد يكون ذات الصلة مع الوصف.

هل لديك آثار الرصاص في جسدك؟
وكان الغسيل في الجنازة. فوق حاجب العين اليسرى جراء حادث سير، وغرقت. omzuyla حق، قد كسر واحدة من قدميه. لم يكن هناك أي أثر الأخرى.

هل فكرت لدرجة قتلهم؟
لا نعتقد. ولكن ينبغي النظر فيها. للمثول أمامه للتفكير بأنه لا يوجد بطل. ألقى Doğrulttuğunu قبضة لها أو سلاحا لم يسمعه أحد. مشى في بعض الأحيان هو وحده في المساء efkârlandığında اسطنبول. الأخ أصدقاء "، أين أنت ذاهب وحده؟" يضحكون "، يمكنك جعل نفسك مريح. إلا أنها لا يمكن حفظ البيانات واجهت "، كما يقول. حزب العمال الكردستاني، ديف يول، ديف سول، بطبيعة الحال، فإنه ليس مثل الخونة.

اتفاق مبدئي حول كيفية؟
وكان الأخ الأكبر MiT'le تحاول المباشر؟
MİT'le، أكثر عموما، يمكن للدولة أن يقول. وكان ذلك في كثير من الأحيان موضوعا. "كان لدينا اتفاق من حيث المبدأ معهم،" قال. لم يكن هناك علاقة ارتباط بين الرؤساء والمرؤوسين، أو المستمر. وقال "عندما أعمل بمفردي وkarışmayacaklar kabullenmeyecekler بأي حال من الأحوال هم"، وقال.

الى متى فعلت هذه الصفقة؟
لتجديد جواز السفر يتم إرسالها إلى نيغا، بيت أخي. عندما أشارت المحكمة إلى أن غراما 300 من الهيروين في نيغا منزل شقيقي كان التجريم. أنا لا تزال موجودة على الرسالة. "الهوية الحقيقية يخرج سوف تذهب فورا"، كما كتب. ومع ذلك، ظهرت الهوية الحقيقية. قضى ست سنوات في السجن في فرنسا وسويسرا. لذلك أعتقد أن في اتفاق المبدأ قد انتهت اعتبارا من ذلك اليوم.

سافر معرف من الأمراض، إلى دمشق
وكان محمد Ozbay Catli متى؟
بعد وصوله إلى تركيا في اسطنبول في عام 1990، جلس Bahçelievler المستأجرة، ثم جزءا من أول وآخر حلقة من الديون استغرق فلورا. دخلت الحياة التجارية في عام 1993. ذهب إلى اسطنبول هالوك Kırcı دورة مع الاستيراد والتصدير.

أنا لا يزال يرغب في نشرة حمراء. وكان Azgınlaş الدقة مجموعات البيانات مع حزب العمال الكردستاني في عام 1993، أعربت دولة اللازمة له من قبل بعض الوحدات. بدأت الدولة للعمل مرة أخرى. الصقور في 1990s عندما استخدمت اسم المرفق، ثم بدأت باستخدام اسم Ozbay محمد. عملت مع المخابرات لمحاربة حزب العمال الكردستاني في الدولة. محمد Ozbay ذهب مرارا الى دمشق.نعم لا أوجلان أن مربع كاتلين
الحديث عن إعادة هيكلة الدولة في إطار ايرجينيكون.
ايرجينيكون هو السلطة القضائية لا تريد التعليق على الموضوع. ومع ذلك، من الخطأ أن أرى أخي في إطار ايرجينيكون yargılananlarla نفسه. عالقا في عملية إرهابية في الرأس لأن لديهم جنب مع آبو. هناك لشقيق الوطنية ülkücüdür،. لا يمكن أن توجه، ولكن قد يكون من الأضداد.

شقيق المستخدمة؟
وقد استخدمت أخي دولة للدولة لا تعرف أخي المستخدمة. في الوقت الذي تبحث جلست في المنزل على فلورا نشرة حمراء.

وتركها؟
ولم سيارة أخرى، مع عدم وجود تراث لأطفالهم ليس البقاء في المنزل. لأنه كان هناك.

IN THE FAMILY الاسم الرمزي: حافظ
كان لك اسم من النداء الأخير؟
وكان الأخ أحمد قوله. والدي يتحدث عنها فيما بيننا، "م" كنا ندعو.

هل görüşüyordunuz المفضلة؟
للتحدث الى بعض الأحيان.

قبل وفاته، في آخر مرة تحدث لك؟
تحدثنا عبر الهاتف قبل أيام قليلة من وقوع الحادث.

حيث كان ذلك؟
أنا Nevşehir'deydim، ثم في اسطنبول.

أنا لم أذكر سيجلب خارج المدينة؟
لا أذكر.

كان هناك أي شيء غير عادي في اتصال هاتفي من أنت؟
"نحن زينت عددا حول أنا ..." التي بذلها الجملة.

هل تعتقد أن تمت تصفية Catli؟
هذا إزالة تفسير آخر.

(اليوم)

Aucun commentaire

Fourni par Blogger.